077-4332200 | ת.ד. 909 גבעתיים 53108
yakgross@gmail.com

בדף זה מופיעה רשימת ההרצאות שאני נותן בארץ ובעולם היהודי

יש אפשרות להזמין הרצאות פרטניות על נושאים שונים בתולדות ארץ ישראל.

ההרצאות מלוות באמצעי המחשה ובסרטי ארכיון נדירים מתולדות ארץ ישראל ומדינת ישראל
רב ההרצאות עוסקות בפרקים מתולדות הראינוע והקולנוע בארץ, ומתייחסות לבניית המולדת היהודית והציונית.
ההרצאות ניתנות במסגרות ציבוריות, סינמטקים, סמינרים וסמינריונים, מוסדות השכלה ומכונים.
כ"כ ניתן להזמין הרצאות פרטיות לקבוצות קטנות וחוגי בית.
במידת הצורך, ניתן לקבל סיוע  טכני בציוד הקרנה והגברה הנדרש להרצאה.
התערוכות עוסקות בתולדות הקולנוע הישראלי, או בהשתקפות תעודית של סיפורי הארץ בסרטים וביומני קולנוע

רשימת הרצאות שניתן להזמין:חיי היהודים בארץ ישראל, 1913
 סיפורו המדהים של הסרט שאבד נמצא ושוחזר לאחר יותר מ20 שנים של חיפושים.
הסרט המקורי מנציח את ההתיישבות בארץ-ישראל העות'מאנית. הסרט מתאר את החיים במושבות ובערים, את אנשי היישוב הישן ואת חלוצי העלייה הראשונה והשנייה. בסרט מבטים יוצאי דופן על מושבות העלייה הראשונה, הביל"ויים, תל-אביב והגימנסיה, אנשי העלייה השנייה בגליל ובהם יוסף טרומפלדור ורחל המשוררת, היישוב הישן בירושלים, חברון וטבריה, התערוכה הראשונה ברחובות ועוד. לסרט חוברה קריינות המבוססת על עיתונות התקופה המובאת מפיו של יהורם גאון.


יעקב בן דב - אבי הסרט העברי
סיפורו המרתק של חלוץ הראינוע הראשון וסרטיו ב1917-1933, החיפוש אחר סרטיו שנעלמו ברחבי העולם עדין נמשך. כמחצית מסרטיו אותרו ושוחזרו, וסיפור חייו לוקט מבין מאות מסמכים ומכתבים שנותרו בארכיון הציוני, ובעזבונו."יופי של מולדת" - מעבדת הסרטים הראשונה של תל אביב
מכל הדברים הרבים והמופלאים שירושלים סגל עשה בחייו בתחומי הקולנוע ובתחומי הביטחון, הוא יחס לאוסף הקטן והמיוחד של "סרטי מולדת" חשיבות יתרה. היו אלה הסרטים ראשוניים של מעבדת הראינוע הראשונה שפעלה בתל-אביב ב1928-1933בהנהלתו ובשותפות עם חלוץ הראינוע נתן אקסלרוד שיזם והמריץ אותו להיכנס למעין שותפות בייצור סרטים. "מולדת" הייתה המעבדה הראשונה שגם קמה וגם פעלה והפיקה סרטים בתל-אביב והיה לה כידוע המשך בסרטי כרמל, ששמם התנוסס על בדי הקולנוע במשך 40 שנה, בגלגולים שונים.


הוליווד בארץ ישראל - ראשית עשיית סרטי העלילה בא"י
חלומו של נתן אקסלרוד היה להקים בארץ ישראל תעשייה של סרטי העלילה. ליומנים ולתיעוד הוא נקלע בעל כורחו והם ליוו את פרשת חייו. אבל בין השיטין הצליח ליצור מספר סרטי עלילה קצרים וארוכים. ובהם: עודד הנודד, ויהי בימי, (בבימויו של חיים הלחמי), מעל החורבות, פגע רע, דן וסעדיה, הבו בנות לאילת ועוד.


ברוך אגדתי ו"זאת היא הארץ" - 1935
סרטו של ברוך אגדתי, הסרט העברי המדבר ומזמר הראשון נוצר על גבה של הפקה יוקרתית שנכשלה "אביבה" על פי ספרו של אביגדור המאירי. המאירי גייס את אגדתי לפרק ההמשך וסייע לו להגשים את חלומו הקולנועי. בשונה מסרטי התעמולה הציוניים, אגדתי מתאר גם את המציאות הקשה בארץ ישראל לצד הפריחה והלבלוב, ומשלב חומר תיעודי לצד קטעים מבויימים (עם קלצ'קין, תאומי, רודנסקי, חורגל, גולנד ועוד).


תור הזהב בקולנוע היהודי בארה"ב ובפולין בשנות ה30
הקולנוע היידי נוצר ע"י יהודים ועבור יהודים. השיקולים היו מסחריים ולרוב הסרטים היו מושתתים על הצגות תיאטרון שהצליחו וקל היה להעתיקן אל הבד – בעלויות נמוכות.
הניסיון לראות בקולנוע היידי שופר לתרבות היהודית, לא היה ממשי. רוב סרטי היידיש נוצרו ביוזמות עצמאיות למען קהילת דוברי היידיש – וזר לא יבין זאת. ההרצאה מלווה בקטעים מתוך "מזרח או מערב", "יידל מיטן פידל",  "פרייליכע קבצנים" "גרינע פעלדער", "דער דיבוק", "אונזערע קינדער" ועוד.


שוב זורחת שמש  שארית הפליטה בפולין
סיפורה של שארית הפליטה בפולין, מבוסס על סרטיו של נתן גרוס ובעיקר הסרט" אנחנו שנותרנו בחיים". יותר משלושה מליון יהודים חיו בפולין עד פרוץ מלחמת העולם השנייה. רק 43,000 שרדו על אדמתה לאחר השחרור, בהם 5,000 ילדים. הסרט עוקב אחר הצעדים הראשונים של החזרה לחיים בשנים 1946 – 1948, והניסיונות לשיקום הזהות היהודית בפולין שלאחר התופת.


הילדים שלנו - אונזערע קינדער
תרבות היידיש ששאבה את כוחה מיהודי מזרח אירופה, איבדה את מעיין החיים – לאחר השואה. חיי התרבות התוססים שהתפתחו בשנות ה20 וה30 הפכו להיות צל של זיכרונות ונוסטלגיה לעולם שאבד. הקומיקאים שמעון דז'יגאן וישראל שומאכר יוצאים למסע קולנועי בעקבות השואה בסרטו של נתן גרוס שצולם בפולין ב1948. הסרט מציג את סיפורם של יתומי השואה בפולין, ילדים היודעים גם לצחוק מבין הדמעות.
ברקע, סיפור הקמתו של קואופרטיב הקולנוע היהודי "כינור", כחלק מתוכנית השיקום של יהדות פולין.


יש מלך בירושלים - 1948 - 1918
סיפור 30 שנות השלטון הבריטי בירושלים באמצעות היסטוריונים בכירים מהצד הישראלי, הבריטי והפלסטיני. סרטי ארכיון נדירים ממחישים את תולדות הסכסוך המתהווה בשנים 1918 - 1948, את המחיר ששלמו הבריטים בעמדם במרכז המאבק שלא בא על פתרונו עד היום.


ירושלים מהסרטים - 1950 - 1898
מבטים נוסטלגיים על ירושלים שתועדה בידי עשרות יוצרי סרטים החל מ1898. הסרטים מציגים את דמותה המשתנה והמתפתחת של עיר הקודש מזוויות שונות במשך כ50 שנה מימי ראשית הראינוע ועד שנות ה50. (הרצאה זו שונה בגישה מ"יש מלך בירושלים" והמקורות הארכיונים שונים).


שירי ארץ ישראל מתוך סרטים
הסרט העברי המדבר והמזמר הנציח שירים רבים, שחלקם הפכו ללהיטים, בהקלטות מוסרטות מאמצע שנות ה30 וה40. סרטים נדירים אלו מאפשרים לנו לצפות במיטב זמרי התקופה: יוסף גולנד, ברכה צפירה, לאה דגנית, חנה קיפניס, אברהם מינדלין, אריה מגידו ועוד בביצועים מקוריים של שירי אלתרמן וסמבורסקי, עמנואל הרוסי, אורלנד, זעירא, משה וילנסקי, לאה גולדברג, ש. שלום ועוד.


דמות החלוץ והצבר בסרט העברי
מבטים אל הסטריאוטיפים שיצר הקולנוע בארץ ישראל באמצעות סרטי הקולנוע: חיי היהודים בא"י   "צבר" 1932 - אלכסנדר פורד  "עודד הנודד" 1932   "כפר ילדים"  זאת היא הארץ 1935 /  לחיים חדשים, הם היו עשרה, הוא הלך בשדות ועוד


ארץ ישראל - בית חם ומקלט לילדי השואה
ארבעה סרטים עלילתיים נוצרו בין תום מלחמת העולם להקמת המדינה. סרטי עלילה שמטרתם להפיץ את הבשורה של ארץ ישראל כמקום המקלט לשיקום נוער וילדים ניצולי שואה. הסרטים מציגים את הקונפליקט בין הנוער המגיע לארץ לבין הצברים המקומיים והשאיפות הציוניות לפתוח את שערי הארץ לעליה. הסרטים: "בית אבי", דמעת הנחמה הגדולה", "אדמה" ו"מקללה לברכה". מספר סרטים נוספים על רקע זה נוצרו לאחר קום המדינה בינהם: "יונתן וטלי" ו"קריה נאמנה".חיילים יצאו לדרך – השנים הראשונות של צה"ל
מבטים על תדמית הצבא הצעיר ועל הגאווה הלאומית בחייל הישראלי, כפי שהשתקפה ביומני הקולנוע  מבוסס על יומני כרמל.


יחידת ההסרטה של הגדנ"ע
סיפורה של יחידת ההסרטה של הגדנ"ע. הגדנ"ע של שנות ה50 טיפל בילדים החל מגיל 12 במחנות האוהלים בפחונים ובצריפים, והכין את הנוער לחיים צבאיים בחילות השונים, ביבשה באוויר ובים. יש סרטים המעורים נוסטלגיה כמו: "באר אורה" ויש סרטים מקוממים כמו: "סעדיה – שורשים במולדת".זיכרונות בשחור לבן
סיפור חייו וסרטיו של נתן גרוס, יצירתו הקולנועית בפולין, הקמת יומן קולון-גבע והתשתית ליומנים
וסרטי ההסברה במדינת ישראל בשנות ה50. ובשנות ה60  - סרטי העלילה הקצרים שביים.
מבוסס על ראיונות מוסרטים ומסופרים מפיו, מפי חבריו ובליווי קטעים רבים מסרטיו.


בורוכוב, השכונה מעבר לואדי  –  90 שנה לגבעתיים
כיצד הובילו מאורעות 1921 ביפו להקמת גבעתיים. מדוע הנציב העליון ביטל הרגע האחרון את השתתפותו בהנחת אבן הפינה לשכונת בורוכוב. סיפורם של ילדי המייסדים מלווה בסרטי תעודה שצולמו בראשית ימי השכונה.


חולות שהפכו לכרך – אגדה בחולות
סיפור הקמתה של העיר תל-אביב, מאז ימי הרצל שביקר ביפו, דרך סיפור הקמתה
וחלומות מייסדיה שהצליחו לבנות ארמונות פאר בחולות הזהב של ארץ הקודש.
ההרצאה בליווי סרט הסוקר את 40 שנותיה הראשונות של תל-אביב,  באמצעות
סרטי תעודה נדירים שצולמו ב40 השנים הראשונות. הסרט באורך 100 דקות
מלווה את הרגעים המרגשים בבניינה של העיר העברית הראשונה.
קישור ליוטיוב:
http://www.youtube.com/watch?v=w4LUc_P3P2k